Меню

Сторожинецький район

Сторожинецький район розташований у південно-західні частині Чернівецької області. На півдні він межує з Румунією, на заході — з Вижницьким районом. Дві третини всієї площі району займає Буковинське передгір'я, одну третину - Буковинські Карпати. Клімат передгір'я помірно-теплий, вологий.

У мальовничій долині, на лівому березі річки Сірет, біля підніжжя Карпат розташоване місто Сторожинець — одне з найдавніших міст Буковини.

Перша писемна згадка про Сторожинець як населений пункт датована 1488 р. Однак саме поселення виникло значно раніше. і чудовій улоговині, на берегах річки Сірету, густо оточених непрохідними лісами, наші далекі предки звели свої осел оточивши їх довкола сторожовими постами давніх русичів; звідси і пішла назва Сторожинець.

У XIX ст. Сторожинець став промислово-торговельним центром зі своїми культурними та духовними устоями. Початок нового століття став початком повного переродження та цивілізації, сюди масово прибували австрійці, німці, почали діяти школи з німецькою, румунською та українською мовами викладання.

У травні 1904 р. Сторожинцю офіційно присвоєно статус міста.

Це місто з багатим історичним минулим. Для туристів ( цікавим один із найбагатших за складом дерев дендропарк, знаходиться на території лісового технікуму, а також парк біля школи-інтернату, де ростуть дерева, вік яких налічує 250-300 років. Не менш цікавим є будинок мерії міста, збудований у XIX ст., костел Святої Анни, зведений у 1794 р., та православна церква Святого Георгія.

На території району проводять службу 42 церкви та костьоли що є пам'ятками архітектури XVII-XIX століть.

Докладніше з історією краю можна ознайомитися, відвідавши історичний музей у с. Нові Бросківці. Етнографія та притаманні краянам традиції розкриються вам у етнографічному музеї с. Великий Кучурів та історико-етнографічному музеї в с. Чудей.

Гордістю міста Сторожинець є лісовий технікум. Він розмістився у замку поміщика Флондора. Сьогодні територія технікуму - пам'ятка садово-паркового мистецтва державного значення. У парку — понад 800 видів дерев і сьогодні це великий навчальний і науковий комплекс. Тут багато фігурних альпінаріїв, альтанок, дерев'яних скульптур, квітників. Взагалі, кажуть, що на кожного мешканця Сторожинця припадає по 40 кв. метрів зелених насаджень. Тут здавна не лише культивували місцеві види, а й завозили диковинки з інших країв. Так і виростали дендропарки.

Та найбільшим багатством міста є його жителі.

У Сторожинці проживала перша українська жінка-лікарка Австро-Угорщині Софія Окуневська. Передова освітянка, вона володіла декількома мовами, була знайома з передовими людьми, залучала краян до прогресивної європейської думки. Феноменом своєї особистості вона вплинула на світогляди Ольги Кобилянської, Наталії Кобринської, Василя Стефаника.

Напевно, сама природа здавна сприяла народженню талантів Серед них — письменники С. Слюсарчук, В. Здоровенко народний артист України М. Гаденко, самодіяльні композитори і виконавці В. Верстюк, I . Мисько, А. Дущак, В. Сердюк, В. Кожелянко, Б. Бунчук, Т. Лаврук. Марія Васкул — відома на Буковині вишивальниця.

Одне з наймальовничіших сіл району — Банилів-Підгірний, Село розташоване у підніжжі Карпат, в долині річки Малий Сірет. Увагу бажаючих відпочивати за програмою зеленого сільського туризму приваблюють вершини гір Кечира, Солонці, Зубровиця висотою понад 800 м над рівнем моря. 3 них відкриваються дивовижні краєвиди Буковинських Карпат.

У мальовничих околицях села знаходяться озера, де водяться короп, карась, окунь. Біля озер розташовані затишні будиночки рибалок. В урочищі Гільча знаходиться водоспад на річці Малий Сірет, у якому водиться форель. На південній околиці села є насадження дикоростучого тису ягідного.

На вершині гори Рагідна, за переказами та легендами, знаходиться скеля ватажка опришків Олекси Довбуша.

До послуг відпочиваючих - котеджі селян з усіма побутовими зручностями. Господарі забезпечать гостей екологічно чистими продуктами своїх господарств: молоком, сиром, яйцям городиною, хлібом домашньої випічки. а також дарами лісу: грибами, медом, ягодами, лісовими горіхами. Для любителів мисливства є гарна можливість вполювати дикого кабана, вовк, лисицю, зайця, перелітну качку, оленя, косулю.

По навколишніх горах прокладено цікаві туристичні маршрути. Тут природа зберегла свою чарівну красу й унікальний первозданний ландшафт. Любителі природи і тиші всюди знайдуть собі чудове місце для спокійного відпочинку.

Джерело: відділ з питань туризму облдержадміністрації