Меню

Покрова накриває дівчат шлюбним вінцем

14 жовтня відзначають одне з найшанованіших українцями свят – Покрови Пресвятої Богородиці або, як кажуть в народі, Святої Покрови. Давня легенда розповідає про чудесне заступництво Божої Матері за жителів Константинополя, на яких у 910 році напали сарацини. Під час Богослужіння у Влахернському храмі з’явилася Богородиця в оточенні святих, зняла зі своєї голови покривало – омофор, розкинула його над тими, хто щиросердно молився, – й вороги відступили. Є прислів’я: «Покрова накриває траву листям, землю – снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем». 

У деяких буковинських селах й донині дотримуються давньої народної традиції справляти весілля після Покрови. Від Покрови і до початку Пилипівки – пора наймасовіших шлюбів в Україні. Як розповів етнограф Микола Шкрібляк, дівчата, які хотіли вийти заміж, цього дня молилися: «Свята Покрово! Покрий земельку листочком, а мою голівоньку віночком». 

У цей день вшановують українських козаків, покровителькою яких вважається Богородиця. Вважалося, що цього дня можна передбачити погоду на найближчих півроку. «Якщо на Покрову ще листя тримається на деревах, значить, буде тепла зима. Якщо вже опало, то буде холодна, – поділилася своїми спостереженнями 86-річна Марія Ковальчук. – А ще треба дивитися, з якого боку цього дня вітер дує: як із теплого – буде тепла зима, з холодного – холодна». Ще на Покрову існувала традиція: заможні люди готували обіди, на які запрошували бідних і старців. Після Покрови приходило "друге бабине літо" – кілька останніх в році теплих днів.

 

Джерело: http://molbuk.ua

Покрова Богородиця