Меню

Музей, як об’єкт культурного туризму

У сучасному світі заклади культури виступають вагомим підгрунттям туристичної інфраструктури, мають значний вплив на формування туристичної привабливості країни. Екскурсійні послуги, які надаються музеями, є невід’ємною складовою комерційного туристичного продукту та глобальної індустрії туризму, зокрема, культурного туризму.

Щоденно десятки тисяч громадян України, іноземні туристи, прагнучи збагатити свої знання, зустрітися з прекрасним, відвідують музеї. Музеї дають змогу побувати в давньому минулому, побачити сьогодення людства, його здобутки і навіть заглянути у майбутнє. У музеях України дбайливо зібрано і зберігається все, що нам, українцям, дороге, що є гордістю нашого народу, і це закономірно: адже не вартий майбутнього той народ, який не цінує свого минулого.

Україна - країна музеїв. Національній історико-культурній спадщині нашої держави можуть позаздрити чимало країн світу, і навіть серед країн Європи Україна включена у першу десятку за кількістю й багатством музейних збірок.

         Географічна мережа музеїв України доволі розгалужена. Практично кожний районний центр має свій краєзнавчий музей.

Доволі багата музеями Буковина - самобутній історико-етнографічний край у південно-східній околиці Українських Карпат.  Тут, передусім, варто згадати головні музеї області:

Чернівецький краєзнавчий музей знаходиться у витонченій кам'яниці XIX ст. Цей музей має давню історію. Після приєднання Буковини до складу Української РСР у 1940 р. шляхом об'єднання експозицій музею Короля Кароля II і Музею церковного мистецтва було започатковано Обласний краєзнавчий музей. Нині колекції Чернівецького краєзнавчого музею нараховують понад 82 тис. експонатів, аналогів яким (з огляду на багатовікову ізоляцію Буковини від решти території України) не існує. Справжньою окрасою музею є багата колекція буковинських ікон XVI-XVIII ст. Чернівецький краєзнавчий музей має два міські філіали та два крайові відділи, а саме: Чернівецький літературно-меморіальний музей Ю. Федьковича, Чернівецький літературно-меморіальний музей О. Кобилянської, Хотинський історичний музей та Кіцманський історичний музей.

Чернівецький обласний художній музей знаходиться в аристократичній кам'яниці, збудованій у 1901 р. за проектом Г. Гесснера за взірцем сецесійних віденських палаців. В експозиції художнього музею представлено роботи відомих буковинських майстрів образотворчого мистецтва кінця XIX - першої половини XX ст.: Є. Максимовича, М. Івасюка, Є. Ліпецького, Е. Бучевського, А. Кохановської тощо.

Чернівецький музей народної архітектури та побуту - це другий за величиною (після Шевченківського гаю у Львові) скансен Західної України, що знаходиться на околиці Чернівців. Нині Чернівецький скансен - просторий архітектурно-ландшафтний комплекс пам'яток народного будівництва Буковини й Північної Бессарабії кінця XVIII - початку XX ст. Загалом, тут зосереджено 35 дерев'яних будівель житлового, господарського й сакрального призначення. Серед них є селянські садиби, кузня, корчма, сільська управа, церкви, дзвіниці. Окрасою експозиції є стрункі млини-вітряки початку XIX ст. Фонди музею налічують понад 8 тис. етнографічних експонатів (з них більше 1,5 тис. виставлені в експозиції). Окрасою є колекції святкового одягу мешканців Буковини й Бессарабії, налавників, обрядових вишиваних рушників, барвистих килимів, гуцульських кожухів і яскраво декорованих чересів, а також збірка різьблених, кованих й мальованих хатніх скринь.

Цікавий музей в с. Старий Вовчинець Глибоцького району, в якому зібрано 5000 писанок.

Біля музею-садиби Ю.Федьковича в смт. Путила знаходиться криниця, воду з якої пив сам письменник.

І це тільки найвідоміші музеї, а загалом їх налічується понад 125 в Чернівецькій області, культурна спадщина яких, залишається найпривабливішою та головною принадою для туристів.

Музеї нашої області є об’єктами культурного туризму, які приваблюють не тільки українських туристів, а й відвідувачів з усієї Європи. Культурний туризм в Європі для українців включає відвідування фестивалів, бенкетів, музичних та театральних вистав. Для іноземних туристів в нашій області найбільш привабливим є культурна спадщина сільських поселень, загальний огляд визначних місць, ознайомлення із технологіями зведення стародавніх сільських будинків і сільською «атмосферою», відвідування історичних та релігійних пам‘яток або місцевих споруд та руїн. На жаль, туристів мало цікавить культурна спадщина їхнього народу. Тому, нам, як буковинцям, багатих на історичні та релігійні пам’ятки, пам’ятки природи, історико-культурних територій, потрібно докладати великих зусиль для розвитку культурного туризму та музейної справи.