Меню

Герцаївський район

Герца — чудове невеличке містечко із затишними вулицями і стародавніми будівлями, працьовитими і гарними людьми. Воно розташувалося на правому березі річки Прут за 8 км від залізничної станції Новоселиця. На півдні район межує з Румунією і тому не випадково, що 80% населення Герци — румуни.

На околицях міста збереглися пам'ятки Трипільської культури і раннього залізного віку та Черняхівської культури слов'ян. Вперше Герца згадується у 1437 р. Поселення розвивалось дуже швидко. Цьому сприяло його розташування на перехресті двох торгових шляхів, які йшли з північних російських князівств до Дунаю та Чорного моря, і через карпатські перевали в країни Центральної Європи. Отже, Герца виросла на торгових шляхах із Європи до Туреччини і Балкан, а в 1864 р. отримала статус міста.

3 тих часів залишилося багато цікавих пам'яток. Звичайно, насамперед це архітектурні пам'ятки — культові споруди, які розкидані по усьому Герцаївському району. Найстаріша з них — дерев'яна Воздвиженська церква в с. Підвальному. У 2005 р. їй виповнилось 444 роки! А в с. Байраки — церква Різдва із дзвіницею (1646). У с. Петрашівці — Михайлівська церква (1663), у Луковиці — Дмитрівська церква та дзвіниця (1757).

До XVIII ст. також належать Благовіщенська церква у с. Круп'янську, Успенська церква у Великій Буді, Архангельська Церква у Цурені, Успенська церква у Могилівці та Дмитрівська — у Буківці. А вже у XIX ст. збудовані церкви: Дмитрівська у селі Тернавка, Всесвятська у Малій Буді, Дмитрівська у Горбовій, Успенська в Остриці та Спиридонівська в м. Герца.

Радимо вам прийти до цих стародавніх церков, намолених нашими предками, щоб зцілити свою душу і тіло, помолитися перед стародавніми іконами, щоб проникнутися високим духом цих святинь.

Банченський Святовознесенський чоловічий монастир побудований у 1993 р., пробуджує світлі сили людських душ, повертає цілющу силу зневіреним, додає сили і наснаги немічним, вчить любові до ближнього.

На території монастиря розташувалися Велика церква, Мала церква, Братський корпус та приміщення для гостей. Щотижня, у день молитви, монастир переповнений віруючими з різних областей України. До монастиря приїжджають люди з важкими хворобами, духовно вичерпані депресіями, сімейними негараздами. Ті, хто хоч раз відчув благодатний вплив молитви, намагаються бувати тут регулярно.

Засновник монастиря М. В. Жар — його теперішній настоятель. 3 його ініціативи збудовано Будинок Великої сім'ї в с. Мольниця, де виховується 115 дітей-сиріт.

Герцаївці дуже дбайливо зберігають історичні будівлі, пам'ятники. У м. Герці можна відвідати будинок-музей відомого румунського художника Артура Верони. Також тут народився, жив і творив румунський і молдавський письменник, політичний діяч і просвітитель, літературознавець і драматург Георгій Асакі (1788-1869). У Герці працює літературний музей його імені, створений у 1968 р. у приміщенні ліцею.

У с. Тарнавка стоїть погруддя Василю Богрі (автор — Д. Горошковський, 1991), який тут народився, став видатним румунським філологом, вченим, професором латинської мови.

У с. Радгоспівка (Маморниця) встановлена пам'ятна плив Георге Сіону — румунському письменнику, філологу, мистецтвознавцю, співцю румунської мови, який тут народився у травні 1822 р. Автор — той самий скульптор Д. Горошковський (2001). Ним також створене погруддя національного румунського героя Штефана Великого в с. Остриця. У райцентрі встановлені погруддя М. Емінеску — видатного румунського поета, який народився в Румунії, а жив і творив у Чернівцях.

У районі багато сільських музеїв, заснованих з ініціативи мешканців району. Цікаві експозиції історико-етнографічних музеїв у с. Горбова, який знаходиться у Будинку народної творчості та дозвілля (керівник — Р. М. Андриєш) та у селі Буківка (керівник — К. Ф. Ротару). Історико-етнографічні кімнати є в селах Годинівка, Хряцька та Петрашівка. Тут ви почерпнете цікаву інформацію про традиції і звичаї краю, етнографічні особливості, оглянете цікаві експозиції.

Культурне життя району надзвичайно багате і різноманітне, і напевно не залишить вас байдужими. Вам захочеться відвідати концерти народного аматорського оркестру "Герцаївський край", якому вже 35 років, а його солісти М. В. Морару - та I . Г. Матвієвич стали лауреатами міжнародних та всеукраїнських фестивалів, і народного аматорського оркестру "Валя Прутулуй” (Долина Пруту), аматорського хореографічного колективу "Алунелул". А якщо ви дізнаєтесь про те, що в с. Горбова є ще й народний аматорський театр — єдиний румуномовний театр в Україні, то ви дійсно захочете відвідати це непересічне село та познайомитися з його талановитими жителями.

Джерело: Відділ з питань туризму ОДА