Меню

Вижницький район

Найдавніше поселення на території нинішнього Вижницького району- село Замостя (палеолітична стоянка 40-12 тис. років тому). Триіпільська стоянка - с.Банилів, с. Коритне. (З тисячоліття до и.е.). Епоха Черняхівської культури (2-6 століття - Вашківці, Іспас, Карапчів, Мілієве). Понад 7 століть район входив до складу різних держав: Київської Русі, Галицько-Волинського князівства, Молдавської держави, Польського королівства, Османської Імперії, Російської імперії, Австро-Угорщини, Румунії, Радянського Союзу, і з 1998р. в складі України. Найдавніша літописна згадка про Вижницю дає підстави стверджувати, що місто виникло в кінці XVстоліття (перша згадка в літописі 1501 року). З 1514 по 1554 рр. землі Вижниччини були загарбані султанською Туреччиною. До 1774 р. м. Вижниця підлягала Молдавському князівству. Згодом, як і вся Північна Буковина, потрапляє під владу Австро-Угорщини. Здавна у Вижниці та її околицях розвивались ремесла і торгівля. Статус торгового містечка Вижниця отримує з 1767 р. З кінця ХУШ століття зароджується лісова промисловість. З початком сплаву деревини Черемошем промисловість набуває дальшого становлення. Історія нагадує, що гордий волелюбний дух вижниччан протистояв свавіллю місцевих багатіїв. Згодом ці протести переросли у заворушення і повстання. Особливо активна антифеодальна боротьба велась на чолі з відомими ватагами Олексою Довбушем, Миколою Штолюком та Лук'яном Кобилицею. В 1855 році Вижниця стає повітовим центром. Під час першої світової війни Вижниця та інші населені пункти перетворюються в руїни. Зменшувалась і кількість населення. У листопаді 1918 року територію нинішнього району захопила королівсько-боярська Румунія. 28 червня 1940 року територія Вижниччини у складі Північної Буковини воз'єднана з Україною 11.11.1940р. утворено Вижницький район. 6 липня 1941 року Вижниччину загарбали гітлерівські фашисти. Під час Другої світової війни чимало вижниччан були закатовані, відправлені у табори смерті та каторжні роботи до фашистської Німеччини. Мирне життя в районі настало 8 квітня 1944 року, коли ворога було вигнано з території. У 1945 р. засновано газету "Верховина". У І963 р. у Вашківцях відкрито медичне училище. Цього ж року район було реорганізовано. До складу Вижницького району увійшли населені пункти: Вашківці, Банилів, Сл. Банилів, Карапчів, Коритне. В кінці року в районі споруджено ретранслятор. 

         Географія. - район розташований у передгір’ї Карпат по течії річок Черемош і Сірет. Поділяється на дві частини: передгірська і гірська. Клімат

помірно-континентальний м’який, вологий. Водні ресурси складаються з поверхневих і підземних вод. Є родовища нафти, газу, джерела мінеральної води. Фауністичні ресурси району представлені надзвичайно цікавим тваринним світом - 303 види. Мінералогічні ресурси включають родовища мінеральних вод і грязей. З геологічною будовою та тектонічними умовами пов’язані практично невичерпні запаси лікувальних грязейз високими лікувальними властивостями.

       Визначні особистості– Д.Загул, Г.Гарас, Н.Яремчук, О.Гасюк, Юліуш Косак, Ганна Чорторийська, Теміскль Вірста, Лео Штерн, Опанас Шевчукевич, Йосип Бург, Олег Ангельський, Сократ Іваницький, Василь Михайлик, Петро Ончул.

Джерело: Відділ з питань туризму ОДА