Меню

ОГЛЯДОВА ЕКСКУРСІЯ

 

Найменша з областей України, Чернівецька, розташована в південно-західній частині. На карті країни вона обіймає всього 1,3 % від її загальної площі, що складає 8,1 тис. кв. км. Обласний центр площею 153 кв. км і чисельністю населення близько 260 000 осіб - Чернівці - порівнюють з найгарнішими європейськими містами.

Цікава історія краю і міста, парки, сквери, затишні вулички з вишуканою австрійською архітектурою, смачна кухня і доброзичливе відношення місцевих мешканців  нікого не залишать байдужим.

Центральна площа, колишня Рінгплац ( площа Ринок), була першою впорядкованою площею в місті з гравійним покриттям і стічними канавами. По ній залюбки дефілювало чернівецьке панство. Вона і тепер гарна і ошатна в любу пору року.

Щоденно, рівно о півдні, з міської ратуші на всі чотири сторони лунають звуки

пісні "Марічка" (музика С. Сабадаша, слова  М. Ткача). З верхнього балкону вежі її  грає сурмач. Ця мелодія тривалий час була позивним Чернівецького обласного радіо. Її автори – наші земляки.

Сухопутне місто Чернівці має свій власний "корабель". Та поки річка Прут, по берегах якої воно розкинулося, не судноплавна, він стоїть на роздоріжжі, біля "генеральського дому" (1780 р.), прикрашений фонтаном у вигляді голови лева з чашею-раковиною. Вашій увазі цей будинок  предстане в усій своїй красі.

На Театральній площі ще одна несподіванка – алея зірок із іменами наших знаменитих земляків: Володимира Івасюка, Софії Ротару, Дмитра Гнатюка, Івана Миколайчука, Яна Табачника, Ані Лорак тощо.   

Чернівецький музично-драматичний театр ім. О. Кобилянської є копією театру в баварському місті Фюрт (Німеччина). Такий же вишуканий  та елегантний.

 Обидва  театри побудовані віденським  бюро архітекторів Ф. Фельнера і Г. Гельмера  - авторів Одеського театру опери і балету (1887 р.), Берлінської комічної опери (1892 р.), Віденського Народного театру (1889 р.), Львівського готелю "Жорж"(1901р.), Станіславського (тепер Івано-Франківського) пасажу Гартенбергів (1904 р.) і багатьох інших споруд, що стали окрасою міст,  в яких вони знаходяться.

Прогулятися вулицею ім.  О. Кобилянської  (колишньою Панською) – одне задоволення. Тут ви відчуєте себе у ХІХ ст. Будете мати нагоду сфотографуватися з  чернівецькими панночками, що продають квіти, посидіти в майже тогочасній кареті, покласти до її скриньки і свою копієчку, щоби повернутися сюди ще.

 

Наступна цікавинка – це "будинки-близнюки", а, в дійсності, П-подібний будинок. Він вводить в оману кожного, хто звертає увагу на його нумерацію: на лівому крилі зазначено адресу: вул. І.Франка, 1;  на правому: вул. І. Франка, 3.      

Відстань між балконами не значна.  Здається, сусіди, що мешкають навпроти, можуть один до одного ходити в гості  прямо через балкон.

  Духовні храми Чернівців заслуговують на особливу увагу. Середньовічні і більш сучасні - православні, католицькі, іудейські – кожний із них, намолений  століттями, має свою благодать.       

Та безперечним лідером архітектурної вишуканості є гордість усіх чернівчан – колишня Резиденція митрополитів Православної церкви Буковини і Далмації  (тепер центральні корпуси Чернівецького Національного університету ім. Ю. Федьковича).

"Бути в Чернівцях і не побачити Резиденцію, все одно, що бути в Римі і не побачити Папу Римського",- так про неї кажуть. В червні 2011 р. ця споруда поповнила список Світової спадщини UNESCO.

Відчуття казковості,  "реальної  ірреальності" підсилюється, коли заходиш до Мармурової та Червоної залів. Ще більший подив викликає те, що в цій красі проходять  навчальні будні студентів університету.

  За центральним корпусом знаходиться чудовий дендропарк площею 2 га, що також входить до складу ансамблю Резиденції. Саме в ньому можна подихати найчистішим повітрям в місті. Це засвідчили висновки досліджень, проведені екологічною інспекцією МНС.

  Шановні поціновувачі краси! Історичний центр Чернівців – суцільний архітектурний шедевр, який вартий вашої уваги! Відвідайте наше місто і переконайтеся в цьому особисто.

                                                       

Тривалість екскурсії – від 2-х до 4-х годин.

Вартість 1 год. – 100 грн. з групи.

Вартість вхідних квитків:

В Резиденцію – 10 грн. – дорослий, 5 грн. – дитячий;

В театр – так само.

Автор-розробник – екскурсовод  Рудяга Т.Г.

тел. 095 509 46 52

E-mail: rudiaga@mail.ru