Меню

Буковинське кільце Буковини

Цікавим та пізнавальним  є  маршрутом, що має назву „Буковинське кільце” і охоплює Кіцманський, Сторожинецький, Вижницький райони області та місто Чернівці.

Туристичний маршрут «Буковинське кільце» розрахований на 2 дні, тобто його цілком можна назвати маршрутом вихідного дня і розпочинається він з міста Чернівці. Не випадково першим об’єктом показу є Чернівецький національний університет ім. Ю.Федьковича. Адже чи існує в світі університет, більш красивий та ошатний? Навряд чи. Резиденція — дух Буковини, симбіоз стилів та культур всіх народів, що заселяли цей край, символ історії Чернівців.

Одним із об’єктів показу, що включений до маршруту є Вознесенська церква в селі Лужани Кіцманського району. Храм в Лужанах – найдавніший на Буковині. Схожі храми збереглися в Румунії – в Радауцах (1360 рік) і Белінештах (1499 рік). Головне багатство храму – на його стінах. В радянські часи були відкриті розписи, зроблені в ХV столітті. Зараз  п’ятсотрічні фрески у візантійському стилі спокійно сусідять з простенькими сучасними образами і яскравими розписами ХІХ століття. В 2006 році працівниками Львівського спеціалізованого науково-реставраційного інституту „Укрзахідпроектреставрація” під час робіт у Вознесенській церкві віднайдено фреску з вершником, в якому признали Юрія Змієборця. І ось сенсація: цей фрагмент розпису датують ХІІІ сторіччям. Знахідка відразу підносить луганський храм на абсолютно новий щабель – фресок такої давнини немає в жодному храмі Західної України.

          «Тіні забутих предків», «Захар Беркут», «Білий птах з чорною відзнакою», «Бур’ян» … перелік фільмів, в яких зіграв легендарний актор Іван Миколайчук можна продовжувати довго, якщо ж додати в цей перелік режисерські роботи митця, то стає очевидним вагомість і значимість постаті для Буковини.  Музей І.Миколайчука, що включений до маршруту, розташований у родинній хаті Миколайчуків в селі Чортория  Кіцманського району. В хаті збережено  традиційний  інтер’єр  багатодітної родини.  В двох кімнатах та сінах  представлені  ікони, книги, фотографії, барвисті вишиванки та мережки  на одязі, ужиткові речі та знаряддя праці – все, що сформувало ще в дитячі роки дивосвіт Івана Миколайчука.

Цікавим об’єктом маршруту «Буковинське кільце» є овіяний легендами про сміливу дівчину, жіночий православний монастир Святої Праведної Анни,  заснований 1993 року.

Різноманіттям виробів з дерева, металу,  ткацтва, ювелірних прикрас, сучасних декоративно-ужиткових мистецьких робіт здивує музей Вижницького коледжу прикладного мистецтва ім.  В. Шкрібляка в м. Вижниця. Музей створений у 1966 р. Фонди музею нараховують понад 7 тис. оригінальних  творів, виготовлених випускниками та викладачами коледжу за  десятиліття існування учбового закладу.

Окрасою міста Сторожинець та об’єктом показу маршруту «Буковинське кільце»  є дендропарк Сторожинецького лісового коледжу – один із найкращих рукотворних пам’яток природи Буковини. Нині площа дендропарку складає 17,5 га. Тут зібрана колекція більш як 800 видів місцевих та екзотичних деревних та чагарникових порід, є два штучних озера, альпінарій, розарій, ботанічний майданчик, теплиці.

Багата буковинська земля на природні об’єкти, архітектурні пам’ятки, історичні події та завжди була і залишається краєм гостинним і цікавим туристичному сенсі.

 

Оксана ЛЕЛЮК