Меню

Карпатськими стежками Вижниччини

Вижниччина – край чистих гірських рік, цілющих джерел, зачарованих природних об’єктів та багатющої історичної спадщини. Оспіваний в піснях Вижницький район, розташований у передгір’ї Карпат по течії річок Черемош і Сірет в 70 кілометрах від обласного центру. 

Кожен, хто побажає побачити красу Вижницького району прийде сюди різними  стежками – комусь лікарі порекомендують гірське повітря, хтось прагне активного відпочинку, для когось відпочинок в приватній садибі сільського туризму в колі сім’ї - наймиліший, а хтось просто хоче провести в Карпатах відпустку чи канікули. Всі люди різні, і вподобання в нас різняться, але без сумніву, хто хоч раз відпочивав в горах, того знову манитимуть гори своєю неповторністю і чарівністю.

Основним туристично-рекреаційним потенціалом району є:

·                    Національний природний парк «Вижницький». (Територія національного парку здавна і традиційно була Меккою буковинського туризму. Через нього проходили популярні маршрути. Нині тут відновлені стежки маршрутів активного пішохідного туризму, прокладаються екологічні пізнавальні стежки, розвивається зелений туризм.);

·        пам’ятки природи, що розташовані в зоні одноденної прогулянки: печера Довбуша, скелі Протяте каміння та Соколине око, численні водоспади на річці Виженка, джерела природних мінеральних вод;

Найбільшим місцевим центром зосередження пам’яток історії та культури вважається місто Вижниця, яке вперше згадується серед інших поселень як городок  на  Черемоші (1158 р. ), за правління князя Ярослава Осмомисла (1153-1187 рр. ) — одного з найвидатніших політичних діячів Галицького князівства.

Для туристів цікавим буде відвідування селища Виженки. Неподалік урочища Лужки  знаходиться каплиця, на стіні якої зберігся напис 1820 року, в якому йдеться про важку панщину. Поблизу містечка Вашківці Вижницького району, в долині Черемошу, височить гора, яку називають Аниною, на якій розташовано жіночий православний монастир Святої Праведної Анни, заснований 1993 року. Монастир названий на честь дівчини Анни, про яку місцеві люди оповідають цікаву, але сумну легенду. В Вашківцях знаходиться  також художньо-меморіальний музей Георгія Гарасахудожника та митця знаного не лише на Буковині, а й за її межами за створеними унікальними композиціями.

Здавна у Вижниці та її околицях розвивалися ремесла, художні промисли. Підтвердженням цьому є створення та функціонування музею Вижницького коледжу прикладного мистецтва ім.  В. Шкрібляка, фонди якого нараховують понад 7 тис. оригінальних творів, виготовлених випускниками та викладачами коледжу за  десятиліття існування учбового закладу.  Тут виставлені  різьба по дереву, ткацтво, одяг та різноманітні  вишивки, металева орнаментика, ювелірні  прикраси, сучасні декоративно-ужиткові мистецькі  вироби, живопис, графіка.

Очевидно, природні багатства, історико-архітектурна спадщина, народні традиції в поєднанні з умілими організаторами туристичних мандрівок спонукатимуть до відпочинку на Вижниччині.

 

  Оксана Лелюк