ГоловнаЦентральний палац культури

На Театральній площі вишукано вирізняється будівля Цетрального палацу культури, колишній Єврейський народний дім

Еклектична споруда збудована у 1908 році за проектом львівського архітектора Тадеуша Левандовського, була втіленою в життя мрією Бено Штраухера, голови єврейської громади міста.

Стиль будівлі поєднує у собі елементи неоренесансної та барокової архітектури. В архітектурній композиції та у внутрішньому інтер’єрі «закодовано» чимало елементів єврейської культури. Фасад будинку, за словами мистецтвознавця Н.Д.Шевченко, це розгорнута метафора, де простежуються елементи зображення Ковчегу Завіту, де кожен із чотирьох атлантів є втіленням світогляду і духовних пошуків іудеїв. Леви, орли і голуби – традиційні образи оформлення синагог і ритуальних предметів іудеїв. Високі арочні вікна, обвиті гірляндами – теж данина традиції, згідно якої люди, що моляться у храмі, повинні бачити небо. У декоративну решітку парадних сходів майстерно вплетені шестикутні зірки – щит царя Давида.

 

 

Турецька криниця

На перехресті нинішніх вулиць П Сагайдачного і Шолом-Алейхема,  був єврейський базар, а  на  стинку вулиць П.Сагайдачного  і Турецької, на пагорбі, стояла дерев’яна церква Успіня Богородиці. Цей храм був справжньою окрасою міста. На площі біля нього у XIX – на початку XX ст. проходило свято Водохрещення.  Поряд із церквою, на пагорбі, знаходилось християнське кладовище, яке, у зв’язку з розбудовою міста, у 1787 році перенесено на територію в районі нинішніх вулиць Лесі Українки та М. Пирогова, починаючи від вулиць Київської.

 

Чернівці екскурсійні

Чернівці - це місто, де фірмани фіакрів сперечалися

про Карла Клауса, де тротуари підмітали букетами троянд

і де книгарень було більше, ніж кав'ярень…"

Чернівці, безперечно, варті уваги адже відоме місто своєю високою культурою, значними набутками в архітектурі, літературі, музиці та, зрештою, в масовій культурі. Ми пишаємося своєю тисячолітньою історією, і хоча точна дата виникнення Чернівців залишається невідомою, матеріали археологічних досліджень свідчать, що люди тут селилися з давніх-давен. На території міста виявлено поселення стародавньої етнокультурної спільноти осілих хліборобів, які заселяли досить велику територію від Дніпра до Дунаю і були сучасниками легендарної Трої. Державний реєстр пам’яток архітектури міста Чернівці нараховує 631 об’єкт охорони, 17 з яких загальнонаціонального значення. Чернівці славетні і непересічними особистостями, талановитими людьми. Саме тому розроблено та проводяться екскурсії з різною тематикою: «Чернівці мистецькі», «Чернівці – місто освітянське», «Центральною частиною міста Чернівці», «Чернівці літературні» та ін.

Чернівці – ковчег під вітрилами толерантності

Ігор ЧЕХОВСЬКИЙ

Троє в одному судні під вітрилами толерантності

У геніального італійського кіномитця Федеріко Фелліні є прекрасна стрічка «Амаркорд». Цим словом автор намагається передати щось таке, чого не можна помацати, щось невловиме, наче тополиний пух у небі. Подібне визначення якнайліпше розкриває й поняття чернівецької толерантності. Це теж амаркорд, який буквально витає в міському повітрі: над банями церков, шпилями костьолів, шестикутними зірками синагог, гробівцями вірних усіх конфесій і тих, що поклонялися земним ідолам, над дахами народних домів і головами місцевих інтелектуалів та політиків. Амакорд – це те, що не можна ні вивести, ні експропріювати, ані заборонити. Це аура, яка оточує місто, оберігаючи його мешканців від перунів і градобоїв, які раз по раз постають на політичному небокраї. 

Залізничний вокзал

Коли в 1866 р. було відкрито залізничну лінію Львів-Чернівці, то вокзальне приміщення було збудовано на вулиці Старовокзальній (тепер вул. Нікітіна). Та з часом жвавий рух людей і товарів на залізниці вимагали  більшої будівлі. У 1884 році збудували колію до Новоселиці, з'єднавши її з російською залізницею. Все це пожвавило торгівлю й товарне виробництво на Буковині та в її столиці.

В 1908 р. завершено будівництво нового вокзалу.  Збудовано вокзал у стилі «модерн»: куполи, скульптурні групи.  Модерн царює й в інтер'єрі, відновленого під час ремонту 1999 року. Вишуканий акорд білого та світло-зеленого кольорів доповнює позолота. Стіни вкривають рослинні орнаменти та маскарони зі стилізованими крильцями. Про нескінченний рух нагадують стилізовані колеса. Всіх приїжджих з високого фронтону  вітає напівоголена богиня – вісниця Ірида. Поряд із богинею – чотири янголятка (двоє з квітами, а інша пара «стрільці», що теж налаштовані цілком дружелюбно. 

Екскурсії Чернівцями
Чернівці перемогли на «Параді вишиванок» у Києві
Чернівці – найкомфортніше місто України