ГоловнаРезиденція митрополитів Буковини

 

Гордістю міста Чернівці є резиденція митрополитів Буковини в минулому, нині Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.

Споруджена резиденція на місці старого єпископського палацу у 1864-1882 рр. проект архітектурного ансамблю виконав відомий чеський учений, архітектор, академік Йосиф Главка. 

Центральний палац культури

На Театральній площі вишукано вирізняється будівля Цетрального палацу культури, колишній Єврейський народний дім

Еклектична споруда збудована у 1908 році за проектом львівського архітектора Тадеуша Левандовського, була втіленою в життя мрією Бено Штраухера, голови єврейської громади міста.

Стиль будівлі поєднує у собі елементи неоренесансної та барокової архітектури. В архітектурній композиції та у внутрішньому інтер’єрі «закодовано» чимало елементів єврейської культури. Фасад будинку, за словами мистецтвознавця Н.Д.Шевченко, це розгорнута метафора, де простежуються елементи зображення Ковчегу Завіту, де кожен із чотирьох атлантів є втіленням світогляду і духовних пошуків іудеїв. Леви, орли і голуби – традиційні образи оформлення синагог і ритуальних предметів іудеїв. Високі арочні вікна, обвиті гірляндами – теж данина традиції, згідно якої люди, що моляться у храмі, повинні бачити небо. У декоративну решітку парадних сходів майстерно вплетені шестикутні зірки – щит царя Давида.

 

 

Турецька криниця

На перехресті нинішніх вулиць П Сагайдачного і Шолом-Алейхема,  був єврейський базар, а  на  стинку вулиць П.Сагайдачного  і Турецької, на пагорбі, стояла дерев’яна церква Успіня Богородиці. Цей храм був справжньою окрасою міста. На площі біля нього у XIX – на початку XX ст. проходило свято Водохрещення.  Поряд із церквою, на пагорбі, знаходилось християнське кладовище, яке, у зв’язку з розбудовою міста, у 1787 році перенесено на територію в районі нинішніх вулиць Лесі Українки та М. Пирогова, починаючи від вулиць Київської.

 

Залізничний вокзал

Коли в 1866 р. було відкрито залізничну лінію Львів-Чернівці, то вокзальне приміщення було збудовано на вулиці Старовокзальній (тепер вул. Нікітіна). Та з часом жвавий рух людей і товарів на залізниці вимагали  більшої будівлі. У 1884 році збудували колію до Новоселиці, з'єднавши її з російською залізницею. Все це пожвавило торгівлю й товарне виробництво на Буковині та в її столиці.

В 1908 р. завершено будівництво нового вокзалу.  Збудовано вокзал у стилі «модерн»: куполи, скульптурні групи.  Модерн царює й в інтер'єрі, відновленого під час ремонту 1999 року. Вишуканий акорд білого та світло-зеленого кольорів доповнює позолота. Стіни вкривають рослинні орнаменти та маскарони зі стилізованими крильцями. Про нескінченний рух нагадують стилізовані колеса. Всіх приїжджих з високого фронтону  вітає напівоголена богиня – вісниця Ірида. Поряд із богинею – чотири янголятка (двоє з квітами, а інша пара «стрільці», що теж налаштовані цілком дружелюбно. 

Обласний музично-драматичний театр імені О.Кобилянської

Окрасою і домінантою Театральної площі є обласний музично-драматичний театр імені Ольги Кобилянської (Театральна площа, 1), збудований у 1904-1905 рр. відомими австрійськими архітекторами Фердинандом Фельнером і Гельмутом Гельмером.  Фірма Фельнера і Гельмера збудувала театри в 12 країнах Європи: Швейцарія, Німеччина, Польща, Румунія, Чехія, Словаччина, Болгарія, Молдова, Хорватія, Австрія та ін. У 2005 році театр відзначив столітній ювілей свого існування. За архітектурним оздобленням та інтер’єром він не поступався багатьом іншим театральним та оперним будівлям, спроектованим цими ж архітекторами у всій Європі, - хіба що менший за розміром.

Екскурсії Чернівцями
Чернівці перемогли на «Параді вишиванок» у Києві
Чернівці – найкомфортніше місто України